**Archived extract:** 2026-10-08 (UTC). Frozen data; observation dates are shown as captured. [View the current site](/)

# Rzeka Dunaj

Znana także jako: Donau, Duna, Dunaj, Dunărea, Dunav

Dunaj (znana także jako Donau, Duna, Dunaj, Dunărea, Dunav) to europejska rzeka płynąca przez Germany, Austria, Slovakia, Hungary, Croatia, Romania, Serbia, Bulgaria. Na dzień 2026-10-08 rzeka Dunaj miała przepływ około 672,5 m³/s na wodowskazie Baja.

**Nazwa kanoniczna:** Dunaj

**Nazwy lokalne / aliasy:** Donau, Duna, Dunaj, Dunărea, Dunav

**Kraje:** Germany, Austria, Slovakia, Hungary, Croatia, Romania, Serbia, Bulgaria

**Maksymalna powierzchnia zlewni w górę biegu:** 776 384 km²

**Długość rzeki na mapie:** 2770,6 km

**Wodowskazy:** 40

**Klasyfikacja:** Duża rzeka europejska

**Najnowszy zmierzony przepływ:** 672,5 m³/s (Baja, 2026-10-08)

## Wodowskazy na rzece Dunaj

Poniższe 40 wodowskazów raportuje przepływ dla rzeki Dunaj, uporządkowane w dół biegu (największa zlewnia jako pierwsza). Przepływ podano w metrach sześciennych na sekundę (m³/s).

| Stacja | Kraj | Przepływ (m³/s) | Porównanie historyczne | Obserwacja | Pomiar | Jakość danych | Dostawca | Szer., dł. | Źródło |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Baja | Hungary | 672,5 | Znacznie poniżej normy — 61% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 46,178, 18,925 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Duna Dunaszekcső | Hungary | 619,2 | — | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 46,083, 18,762 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Duna Mohács | Hungary | 652 | — | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 45,993, 18,695 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Dunaújváros | Hungary | 631,7 | Znacznie poniżej normy — 63% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 46,981, 18,947 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Paks | Hungary | 609,7 | Znacznie poniżej normy — 65% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 46,627, 18,869 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Dombori | Hungary | 626,6 | Znacznie poniżej normy — 63% poniżej historycznej mediany | 2026-10-07 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 46,423, 18,896 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Nagymaros | Hungary | 643 | Znacznie poniżej normy — 62% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,789, 18,961 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Vác | Hungary | 522 | Znacznie poniżej normy — 57% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,78, 19,123 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Budapest | Hungary | 666,2 | Znacznie poniżej normy — 60% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,495, 19,048 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Esztergom | Hungary | 670 | Znacznie poniżej normy — 60% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,796, 18,735 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Komárom | Hungary | 554,8 | Znacznie poniżej normy — 63% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,75, 18,113 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Rajka 1. zsilip, felvíz | Hungary | 27,532 | Poniżej normy — 19% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 48,013, 17,217 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Rajka 2. zsilip, felvíz | Hungary | 3,295 | Znacznie powyżej normy — 41% powyżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 48,012, 17,214 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Rajka | Hungary | 275,7 | W normie — 3% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 48,004, 17,247 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Rajka 6. zsilip, alvíz | Hungary | 20,6 | Powyżej normy — 23% powyżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,99, 17,24 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Dunakiliti, Helena-gát | Hungary | 71,69 | Znacznie powyżej normy — 94% powyżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,988, 17,293 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Rajka 5. zsilip, alvíz | Hungary | 6 | — | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,985, 17,3 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Dunakiliti duzzasztómű, felvíz | Hungary | 140 | Powyżej normy — 68% powyżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,989, 17,323 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Doborgaz | Hungary | 204 | Znacznie poniżej normy — 13% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,978, 17,351 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Dunaremete | Hungary | 225,5 | Poniżej normy — 14% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,88, 17,464 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Dunaremete, Sorjási bukó, felvíz | Hungary | 46,95 | W normie — 12% powyżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,88, 17,464 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Nagybajcs | Hungary | 517,8 | — | 2026-10-08 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,761, 17,702 | [źródło](https://data.vizugy.hu/) |
| Erlachleiten | Germany | 1,13 | Znacznie poniżej normy — 51% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,577, 13,58 | [źródło](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Passau Ilzstadt | Germany | 446 | Znacznie poniżej normy — 59% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,575, 13,478 | [źródło](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| HOFKIRCHEN | Germany | 186 | — | 2026-10-08 | instantaneous | raw real-time | PEGELONLINE | 48,677, 13,115 | [źródło](https://www.pegelonline.wsv.de/gast/stammdaten?pegelnr=10088003) |
| Hofkirchen | Germany | 189 | Znacznie poniżej normy — 59% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,677, 13,115 | [źródło](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Pfelling | Germany | 128 | Znacznie poniżej normy — 60% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,88, 12,747 | [źródło](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| PFELLING | Germany | 128 | — | 2026-10-08 | instantaneous | raw real-time | PEGELONLINE | 48,88, 12,747 | [źródło](https://www.pegelonline.wsv.de/gast/stammdaten?pegelnr=10078000) |
| SCHWABELWEIS | Germany | 180 | — | 2026-10-08 | instantaneous | raw real-time | PEGELONLINE | 49,024, 12,139 | [źródło](https://www.pegelonline.wsv.de/gast/stammdaten?pegelnr=10062000) |
| Hammermühle | Germany | 0,088 | Znacznie poniżej normy — 73% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 49,039, 12,252 | [źródło](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Kelheimwinzer | Germany | 86,7 | Znacznie poniżej normy — 65% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,912, 11,932 | [źródło](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Oberndorf | Germany | 89,8 | Znacznie poniżej normy — 65% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,947, 12,015 | [źródło](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| OBERNDORF | Germany | 115 | — | 2026-10-08 | instantaneous | raw real-time | PEGELONLINE | 48,947, 12,015 | [źródło](https://www.pegelonline.wsv.de/gast/stammdaten?pegelnr=10056302) |
| Neustadt | Germany | 73,9 | Znacznie poniżej normy — 69% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,818, 11,746 | [źródło](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Kelheim | Germany | 85,1 | Znacznie poniżej normy — 65% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,916, 11,865 | [źródło](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Bertoldsheim KW | Germany | 66 | Znacznie poniżej normy — 69% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,736, 11,021 | [źródło](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Bittenbrunn KW | Germany | 67 | Znacznie poniżej normy — 69% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,734, 11,144 | [źródło](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Neuburg | Germany | 115 | Znacznie poniżej normy — 49% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,739, 11,178 | [źródło](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Ingolstadt Luitpoldstraße | Germany | 60 | Znacznie poniżej normy — 74% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,757, 11,426 | [źródło](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Donauwörth | Germany | 46,1 | Znacznie poniżej normy — 66% poniżej historycznej mediany | 2026-10-08 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,711, 10,802 | [źródło](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |

## Powiązane rzeki

-   [Ren](/archive/2026-10-08/pl/rivers/rhine.html)
-   [Łaba](/archive/2026-10-08/pl/rivers/elbe.html)
-   [Weser](/archive/2026-10-08/pl/rivers/weser.html)
-   [Mozela](/archive/2026-10-08/pl/rivers/moselle.html)
-   [Main](/archive/2026-10-08/pl/rivers/main.html)
-   [km 107,47](/archive/2026-10-08/pl/rivers/km-107-47.html)
-   [Saale](/archive/2026-10-08/pl/rivers/saale.html)
-   [Untere Havel-Wasserstrasse](/archive/2026-10-08/pl/rivers/untere-havel-wasserstrasse.html)
-   [Neckar](/archive/2026-10-08/pl/rivers/neckar.html)
-   [Ems](/archive/2026-10-08/pl/rivers/ems.html)
-   [Isar](/archive/2026-10-08/pl/rivers/isar.html)
-   [Regnitz](/archive/2026-10-08/pl/rivers/regnitz.html)

## Dane, źródła i znaczniki czasu

Geometria to sieć HydroRIVERS (HydroSHEDS): europejskie odcinki o zlewni powyżej 500 km² w górę biegu, połączone w łańcuchy między ujściami. Kierunek przepływu pochodzi z samej sieci; nazwy rzek to kanoniczne angielskie etykiety złączone z metadanych dostawców i Natural Earth, z zachowanymi aliasami w językach lokalnych.

Przepływ to znormalizowany obserwowany przepływ od oficjalnych krajowych dostawców hydrologicznych, mierzony tam, gdzie na rzece znajduje się wodowskaz, i interpolowany między wodowskazami. Wartości blade/szacowane są wyliczane z powierzchni zlewni × lokalny przepływ jednostkowy pobliskich wodowskazów i nigdy nie są przedstawiane jako pomiary.

Zbiór danych źródłowych utworzono 2026-10-08T11:59:44.803026+00:00. Ta strona wygenerowana 2026-10-08T12:10:09.696Z. Wartości przepływu mają własne daty obserwacji w powyższej tabeli.

[Odkryj rzekę Dunaj na mapie interaktywnej →](/archive/2026-10-08/?lang=pl)
