# Râul Dunărea

Cunoscut și ca: Donau, Duna, Dunaj, Dunărea, Dunav

Râul Dunărea (cunoscut și ca Donau, Duna, Dunaj, Dunărea, Dunav) este un râu european care curge prin Germany, Austria, Slovakia, Hungary, Croatia, Romania, Serbia, Bulgaria. La data de 2026-10-16, Dunărea avea un debit de aproximativ 672,5 m³/s la stația Baja.

**Denumire canonică:** Dunărea

**Denumiri locale / aliasuri:** Donau, Duna, Dunaj, Dunărea, Dunav

**Țări:** Germany, Austria, Slovakia, Hungary, Croatia, Romania, Serbia, Bulgaria

**Suprafață maximă de drenaj amonte:** 776.384 km²

**Lungime cartografiată a râului:** 2.770,6 km

**Stații hidrometrice:** 40

**Clasificare:** Râu european principal

**Cel mai recent debit măsurat:** 672,5 m³/s (Baja, 2026-10-16)

## Stații hidrometrice pe Dunărea

Următoarele 40 stații hidrometrice raportează debitul pentru Dunărea, ordonate spre aval (cel mai mare bazin primul). Debitul este exprimat în metri cubi pe secundă (m³/s).

| Stație | Țară | Debit (m³/s) | Comparație istorică | Observat | Măsurătoare | Calitatea datelor | Furnizor | Lat, Lon | Sursă |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Baja | Hungary | 672,5 | Mult sub normal — 61% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 46,178, 18,925 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Duna Dunaszekcső | Hungary | 631,4 | — | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 46,083, 18,762 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Duna Mohács | Hungary | 653,8 | — | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 45,993, 18,695 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Dunaújváros | Hungary | 678,7 | Mult sub normal — 60% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 46,981, 18,947 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Paks | Hungary | 655,2 | Mult sub normal — 62% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 46,627, 18,869 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Dombori | Hungary | 657,9 | Mult sub normal — 61% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 46,423, 18,896 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Nagymaros | Hungary | 704,6 | Mult sub normal — 59% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,789, 18,961 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Vác | Hungary | 554 | Mult sub normal — 55% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,78, 19,123 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Budapest | Hungary | 724,4 | Mult sub normal — 57% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,495, 19,048 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Esztergom | Hungary | 780 | Mult sub normal — 53% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,796, 18,735 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Komárom | Hungary | 733,6 | Mult sub normal — 51% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,75, 18,113 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Rajka 1. zsilip, felvíz | Hungary | 28,612 | Sub normal — 16% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 48,013, 17,217 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Rajka 2. zsilip, felvíz | Hungary | 3,883 | Mult peste normal — 66% peste mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 48,012, 17,214 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Rajka | Hungary | 270,6 | Normal — 4% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 48,004, 17,247 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Rajka 6. zsilip, alvíz | Hungary | 20,9 | Peste normal — 24% peste mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,99, 17,24 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Dunakiliti, Helena-gát | Hungary | 68,591 | Mult peste normal — 85% peste mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,988, 17,293 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Rajka 5. zsilip, alvíz | Hungary | 8,9 | — | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,985, 17,3 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Dunakiliti duzzasztómű, felvíz | Hungary | 140 | Peste normal — 68% peste mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,989, 17,323 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Doborgaz | Hungary | 202 | Mult sub normal — 14% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,978, 17,351 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Dunaremete | Hungary | 227,3 | Sub normal — 13% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,88, 17,464 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Dunaremete, Sorjási bukó, felvíz | Hungary | 45,65 | Normal — 9% peste mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,88, 17,464 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Nagybajcs | Hungary | 673,9 | — | 2026-10-16 | instantaneous | operational open-data observation | Hungarian General Directorate of Water Management | 47,761, 17,702 | [sursă](https://data.vizugy.hu/) |
| Erlachleiten | Germany | 1,07 | Mult sub normal — 53% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,577, 13,58 | [sursă](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Passau Ilzstadt | Germany | 492 | Mult sub normal — 55% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,575, 13,478 | [sursă](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| HOFKIRCHEN | Germany | 229 | — | 2026-10-16 | instantaneous | raw real-time | PEGELONLINE | 48,677, 13,115 | [sursă](https://www.pegelonline.wsv.de/gast/stammdaten?pegelnr=10088003) |
| Hofkirchen | Germany | 230 | Mult sub normal — 50% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,677, 13,115 | [sursă](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Pfelling | Germany | 146 | Mult sub normal — 54% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,88, 12,747 | [sursă](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| PFELLING | Germany | 148 | — | 2026-10-16 | instantaneous | raw real-time | PEGELONLINE | 48,88, 12,747 | [sursă](https://www.pegelonline.wsv.de/gast/stammdaten?pegelnr=10078000) |
| SCHWABELWEIS | Germany | 180 | — | 2026-10-16 | instantaneous | raw real-time | PEGELONLINE | 49,024, 12,139 | [sursă](https://www.pegelonline.wsv.de/gast/stammdaten?pegelnr=10062000) |
| Hammermühle | Germany | 0,152 | Mult sub normal — 54% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 49,039, 12,252 | [sursă](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Kelheimwinzer | Germany | 116 | Mult sub normal — 53% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,912, 11,932 | [sursă](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Oberndorf | Germany | 111 | Mult sub normal — 56% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,947, 12,015 | [sursă](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| OBERNDORF | Germany | 138 | — | 2026-10-16 | instantaneous | raw real-time | PEGELONLINE | 48,947, 12,015 | [sursă](https://www.pegelonline.wsv.de/gast/stammdaten?pegelnr=10056302) |
| Neustadt | Germany | 115 | Mult sub normal — 52% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,818, 11,746 | [sursă](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Kelheim | Germany | 118 | Mult sub normal — 52% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,916, 11,865 | [sursă](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Bertoldsheim KW | Germany | 98,7 | Mult sub normal — 53% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,736, 11,021 | [sursă](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Bittenbrunn KW | Germany | 106 | Mult sub normal — 51% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,734, 11,144 | [sursă](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Neuburg | Germany | 133 | Mult sub normal — 41% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,739, 11,178 | [sursă](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Ingolstadt Luitpoldstraße | Germany | 106 | Mult sub normal — 53% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,757, 11,426 | [sursă](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |
| Donauwörth | Germany | 51,1 | Mult sub normal — 62% sub mediana istorică | 2026-10-16 | instantaneous | unvalidated operational value | Datenquelle: Bayerisches Landesamt für Umwelt, www.lfu.bayern.de | 48,711, 10,802 | [sursă](https://www.gkd.bayern.de/de/fluesse/abfluss/tabellen) |

## Râuri conexe

-   [Elba](/ro/rivers/elbe.html)
-   [Weser](/ro/rivers/weser.html)
-   [Mosela](/ro/rivers/moselle.html)
-   [Main](/ro/rivers/main.html)
-   [km 107,47](/ro/rivers/km-107-47.html)
-   [Saale](/ro/rivers/saale.html)
-   [Untere Havel-Wasserstrasse](/ro/rivers/untere-havel-wasserstrasse.html)
-   [Neckar](/ro/rivers/neckar.html)
-   [Ems](/ro/rivers/ems.html)
-   [Isar](/ro/rivers/isar.html)
-   [Regnitz](/ro/rivers/regnitz.html)
-   [Saar](/ro/rivers/saar.html)

## Date, surse și marcaje temporale

Geometria este rețeaua HydroRIVERS (HydroSHEDS): tronsoane europene cu un bazin hidrografic amonte de cel puțin 500 km², îmbinate în lanțuri între confluențe. Direcția de curgere provine din rețeaua însăși; denumirile râurilor sunt eticheta canonică în engleză reunită din metadatele furnizorilor și Natural Earth, cu aliasurile în limbile locale păstrate.

Debitul este scurgerea observată normalizată de la furnizori naționali oficiali de hidrologie, măsurată acolo unde o stație hidrometrică se află pe râu și interpolată între stații. Valorile estompate/estimate sunt derivate din suprafața de drenaj × debitul specific local al stațiilor din apropiere și nu sunt prezentate niciodată ca măsurători.

Set de date subiacent generat la 2026-10-16T13:31:53.036165+00:00. Această pagină a fost generată la 2026-10-16T13:35:10.972Z. Valorile de debit au propriile date de observație în tabelul de mai sus.

[Explorează Dunărea pe harta interactivă →](/?lang=ro)
